Jak wybrać dobry projekt domu i nie przepłacić

Budowa domu to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Kiedy decydujemy się na budowę domu, zawsze chcemy, aby był to dom jak z naszych marzeń. Ale może okazać się, że nasze marzenia bardzo słabo współgrają z rzeczywistością. Zazwyczaj wyraża się to kosztami budowy.

Jak wybrać dobry projekt domu?

Dobry projekt domu jest to taki projekt, który nie generuje ze sobą niepotrzebnych kosztów. Dla przykładu możemy wziąć dwa domy o takim samym metrażu, ale jeden z nich jest tańszy o jedną piątą. Jeżeli założymy, że wybudowanie domu może kosztować około 500 000 zł, to w zależności od wariantu możemy zaoszczędzić aż 100 000 zł. Jest to suma niebagatelna. Co może wpływać na taką różnicę w cenie. Czynników jest oczywiście bardzo wiele, ale kilka jest najważniejszych. Wszystkie one mogą być zweryfikowane już na etapie wybierania projektu u sprawdzonego architekta. Warto jest więc co nieco o nich się dowiedzieć.

Co wpływa na koszt budowy domu?

Pierwszym czynnikiem, o którym warto wspomnieć jest kwestia dachu. Ostatnimi czasy bardzo modne są dachy wielospadowe. Wyglądają one bardzo efektownie, w niektórych przypadkach wręcz bajkowo przypominając troszeczkę wieże średniowiecznych zamków. Dachy takie są jednak zdecydowanie dużo droższe w budowie, w porównaniu do dachu dwuspadowego. Ponadto dachy wielospadowe mają zdecydowanie większą powierzchnię, przez co pojawia się więcej mostków termicznych. Ta większa powierzchnia plus mostki termiczne, zdecydowanie podnoszą również koszty eksploatacyjne.

Kolejnym aspektem jest podpiwniczenie. Kiedy planujemy budowę domu zazwyczaj planujemy budowę domu z podpiwniczeniem. Powodem są nasze przyzwyczajenia. Wszyscy tak budują, więc dlaczego mu mielibyśmy budować inaczej. W rzeczywistości piwnica jest bardzo mało funkcjonalna, ciemna i przeważnie jest w niej wilgoć. Koszt budowy piwnicy jest przeważnie taki sam, jak koszt wybudowania jednej mieszkalnej kondygnacji domu. Zdecydowanie bardziej opłaca się zbudowanie pomieszczenia gospodarczego na poziomie domu.

Trzecim najważniejszym aspektem, który ma wpływ na to że dom jest droższy lub tańszy, jest technologia w jakiej dom zostanie zbudowany. Wielu architektów poleca obecnie wybór innej technologii niż technologia murowana. Co prawda technologia murowana wydaje się być najbardziej solidną, aczkolwiek dobrze zbudowany dom w innej technologi wcale nie musi być niesolidny. Technologie, o których mowa, to przede wszystkim technologia domów drewnianych oraz budowa domów szkieletowych. Koszty budowy takich domów są zdecydowanie niższe. Oszczędzamy głównie na materiałach budowlanych oraz na robociźnie pracowników, którzy dom budują. Domy drewniane lub szkieletowe buduje się przeważnie kilkanaście tygodni, natomiast murowane nawet i do roku czasu.