Ocieplenie domu wełną mineralną

czym ocieplić dom

Ocieplenie domu to kluczowa sprawa w utrzymaniu stałej temperatury wewnątrz budynku. Wpływ na jakość ocieplenia ma materiał wykonawczy. Wełna mineralna to dobry kandydat, gdyż spełnia konieczne wymogi przy ocieplaniu budynku. Wraz ze specjalistami z Alei Parkowej przygotowaliśmy artykuł, dzięki któremu bliżej poznasz właściwości wełny mineralnej.

Właściwości wełny mineralnej

Wełna wykonana jest z naturalnych skał włókna wełny. Odporna jest na wysoką temperaturę, zaczyna się topić dopiero po kilku godzinach oddziaływania tempartury powyże 1000 stopni, lecz dodawane do niej lepiszcze i hydrofobizatory wypadają nieco gorzej. Mimo to wełna klasyfikowana jest jako materiał niepalny. Jest odporna na działanie substancji chemicznych. Współczynnik przepuszczalności pary wodnej jest bardzo wysoki, zapewnia to swobodę przenikania pary. Płyty wełny mineralnej są dość ciężkie, mało elastyczne i niewytrzymałe. Naprężenia mogą spowodować odkształcenia. Natomiast pod względem zdolności izolacji akustycznej wypadają świetnie.
Stosowane są dwa rodzaje płyt wełny mineralnej. Pierwszy o zaburzonym układzie włókien, drugi rodzaj to płyty laminarne. 

Dlaczego warto wybrać wełnę mineralną?

System bazujący na wełnie zaleca się do obiektów, w których panuje duża wilgoć, np. restauracje, pralnie, stacje uzdatniania wody, myjnie samochodowe, akwaria basenowe. Jednakże w tym przypadku konieczne jest wykonanie paraizolacji oraz hydroizalacji po wewnętrznej stronie budynku. Kondensacja pary wodnej jest niebezpiecznym zjawskiem dla wełny mineralnej, ponieważ zmniejsza izolacyjność termiczną. Stosowanie wełny zaleca się również bydynkom o natężonym hałasie. Zdolności akustyczne wełny sa zaskakujące. Dzięki swojej elastyczności, świetnie nadają się do ocieplania budynków o zakrzywionym projekcie.

Decydując się na ocieplenie domu, warto zasięgnąć porady fachowców. Zdając się na samego siebie możesz narazić się na dodatkoe koszty.
Zapraszamy do przeczytania poprzednigo artykułu.