Mieszkania dla Młodych: brak dodatkowych środków

Z powodu szybkiego wykorzystania środków przeznaczonych na program Mieszkania dla Młodych w 2016 roku posłowie opozycji złożyli wniosek o zaplanowane w tegorocznym budżecie dodatkowych środków na ten cel (około 800 mln złotych).

Komisja finansów publinczych, która rozpatrywała zgłoszenie poprawki do budżetu, oczywiście negatywnie zaopiniowałą tą propozycję. Rząd nie ma zamiaru godzić na kosztowne zmiany w programie, które nie zamierza kontynuować po 2018 roku. Zapowiada on wsparcie mieszkalnictwa innymi formami. Akcent z dotowania zakupu nieruchomości na właśnośc ma być zastąpione tanim wynajem oraz oszczędniościowych kas budowlanych. Niestety program dotyczące sektora nieruchomości jest dopiero tworzony i będzie zaprezentowany pod koniec roku,

Oznacza to że nastąpi szybkie wyczerpanie puli przeznaczonej na dotację mieszkań oraz domów w 2016 roku. Po poprawkach w wrześniu, które wspierają zakup mieszkań na rynku wtórnym i dotację dla rodzin wielodzietnych program zyskał na popularności. (pomagamy w zakupie nieruchomości w Opolu). Przez te pare miesięcy były bite rekordy w liczbie składanych wniosków. W grudniu 2015 roku do BGK wpłyneło ponad 6 500 wniosków o dofinansowanie w ramach Mieszkania dla Młodych na kwotę 172,05 mln zł. Mimo wyczerpania puli na 2016 roku nie oznacza zamrożenia programu. Prawdopodobnie będzie można kupic mieszkanie, ale takie którego termin zakończenia jest przewidziany dopiero na 2017 rok bądź 2018. Co za tym idzie wykorzystana będzie pula z przyszłych lat. Jest to możliwe, ponieważ dotacja jest wypłacana dopiero na końcu transkacji. Kolejnym wniosek płynąco to, że w grę wchodzi tylko rynek pierwotny nieruchomości czyli tak jak to miało przed nowelizacją w wrześniu 2016.

Źródło: http://www.polskieradio.pl/42/277/Artykul/1566192,Mieszkanie-dla-Mlodych-zabraknie-pieniedzy-na-doplaty