Ile kosztuje system centralnego odkurzania

Odkurzanie to jedna z najbardziej znienawidzonych prac domowych. Niestety konieczna. W domu alergików często jest to codzienny obowiązek. Odkurzacz centralny jest dobrą alternatywą, nie tylko, gdy mamy uczulenie, ale również, gdy jesteśmy posiadaczami wielopiętrowego domu. Noszenie odkurzacza po schodach bywa niekiedy tak samo meczące, jak sama czynność sprzątania. Oczywiście o jego instalacji najlepiej jest pomyśleć już na etapie projektowania domu, ewentualnie budowy.

Co to jest odkurzacz centralny

Sercem systemu jest urządzenie centralne. Można je przyrównać do samego odkurzacza. Tak samo, jak on jest wyposażone w worek na śmieci (materiałowy lub jednorazowy), silnik oraz system rur. Wielką zaletą centralnego odkurzacza jest brak filtrów, powietrze jest wyprowadzane rurą na zewnątrz budynku. W domu trzeba zainstalować gniazdka ssące, w które wkłada się gumowy wąż. Uruchamiając system, silnik tworzy ciśnienie i kurz poprzez odpowiednie końcówki, wężem leci do gniazdek, które połączone rurami dalej wciągają śmieci do worka w aparacie centralnym. Proste i skuteczne.

Jakie są koszty instalacji?

Kolejną zaletą centralnego systemu jest to, że z wyjątkiem gniazdek ssących — cała instalacja odkurzacza centralnego jest schowana w ścianach domu. Aparat centralny jest z reguły montowany w pomieszczeniach gospodarczych lub garażu. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy, łatwo jest nanieść na projekt, jak mają przebiegać rury i wylot. Firmy, u których zrobimy zakup i powierzymy instalacje systemu, przeważnie bezpłatnie zrobią projekt i wycenę instalacji. Same materiały, czyli rury, kleje czy złączki nie są bardzo drogie. Średnio za 1 punkt ssący, wliczając koszty materiałów i robocizny zapłacimy około 250 zł. Przyjmuje się, że na 1 kondygnacje przypada 1 gniazdo. Warto też zainstalować je także w garażu. Węże są bardzo długie do 5 m, stąd nie ma potrzeby montowania zbyt wielu otworów. Oczywiście do tego należy doliczyć cenę za zestaw sprzątający oraz samą jednostkę centralną.

odkurzacze centralne

Cena odkurzacza centralnego zależy w dużej mierze od producenta i ilości akcesoriów do sprzątania. Zestawy podstawowe można kupić już za 1500 zł. Koszty podnoszą specjalne szczotki do czyszczenia kominków, pyłu garażowego czy szufelek. Nie bez znaczenia jest także moc silnika. Innym przydatnym rozwiązaniem jest zwijany wąż chowany w ścianie w gnieździe. Jednak za taką możliwość musimy sporo zapłacić. Cena to nawet trzykrotność instalacji zwykłego wyjścia ssącego.
Jednak przy rozsądnym rozplanowaniu instalacji i wyborze potrzebnych akcesoriów, system centralny zwróci się zaoszczędzonym czasem i siłami przy sprzątaniu.