Etapy budowy domu

Budowę domu możemy podzielić na cztery główne etapy:

  • wybór i kupno działki,
  • wybór projektu domu,
  • budowa do stanu zamkniętego pod klucz,
  • wykończenie wnętrz i terenu przyległego,

1. Wybór i kupno działki.

Wybór działki jest jednym z najważniejszych etapów. Działka będzie oczywiście w wymarzonym przez nas miejscu, z uwzględnieniem oczywiście ceny. Kiedy upatrzymy naszą działkę, powinniśmy jednak sprawdzić kilka rzeczy. Pierwszą jest uzbrojenie działki. Jeśli działka jest uzbrojona to w gruncie rzeczy problem jest mniejszy, musimy jedynie sprawdzić jaką moc prądu doprowadzono oraz jakie zużycie wody przewidziano (może okazać się za małe do naszych potrzeb). Jest to najlepszy moment na zmianę warunków przyłączeń. Jeśli działka jest nie uzbrojona, musimy o ustalenie warunków uzbrojenia wystąpić. Drugą chyba jeszcze ważniejszą rzeczą jest ustalenie warunków zabudowy.

2. Wybór projektu domu

Projekt domu jaki wybierzemy albo rozważamy wybrać, oprócz faktu że musi zmieścić się w ramach nakreślonych przez warunki zabudowy, powinien uwzględnić przede wszystkim nasze potrzeby oraz plany. Powinniśmy również przemyśleć jak projekt ma się do działki (na przykład rozkład i wielkość okien, ma zdecydowanie znaczenie w zależności od stopnia jej nasłonecznienia). Kiedy planujemy dom, dobrze abyśmy wyobrazili sobie nasze życie za na przykład dziesięć i trzydzieści lat. Inne domy są dobre dla pary bezdzietnej, inne dla dużej rodziny, jeszcze inne dla rodziny 2+1. W dopasowaniu zapewne pomoże nam dobry architekt. Projekt domu powinien być wybierany, przy jego asyście.

3. Budowa do stanu zamkniętego pod klucz

Budowa domu wymaga wynajęcia ekipy budowlanej. Sama budowa również wiąże się z projektem. Dla przykładu piwnica oprócz kosztów samych w sobie, wydłuża czas budowy, a co za tym idzie generuje roboczogodziny ekipy budowlanej. Kwestia dachu również jest niezmiernie istotna. Decyzja czy dach będzie jedno, dwu lub wielo-spadowy może być kluczowa jeśli idzie o koszty budowy, możliwości adaptacyjne poddasza lub kwestie termiki całej budowli.

4. Wykończenie wnętrz i terenu przyległego

Wykończenie powstałej już budowli jest równie istotne jak sama budowa. Wiele osób próbuje podjąć się zadania na własną rękę, ale zdaniem wielu osób, które już zmierzyły się z tym tematem, nie warto. Projektant wnętrz oczywiście nas kosztuje, ale na tle całej inwestycji, jest to niewielki koszt. Projektant wnętrz może nam podrzucać wiele dobrych pomysłów, ale przede wszystkim zaoszczędza nam czas i ściąga kłopot z głowy, a po okresie długiego napięcia związanego z budową, bywa to bezcenne. Łatwiej jest w takiej sytuacji uniknąć nieprzemyślanych decyzji.