Działki Opole – czym kierować się przy wyborze?

działki opole, działki budowlane opole

Działki na terenie Opola i okolic to jedne z najczęstszych transakcji, do jakich dochodzi w ostatnich latach. Do wyboru mamy kupno samej działki, działki już uzbrojonej, czy też działki, na której stoją już wzniesione domy w zabudowanie developerskiej (takie nieruchomości możemy spotkać w Alejii Parkowej w Chmielowicach http://www.dzialki-chmielowice.pl/, gdzie domu są już praktycznie gotowe i przygotowane “pod klucz”). Działki Opole to także często pojawiająca się fraza w wyszukiwarkach internetowych potencjalnych klientów, którzy właśnie w sieci poszukują odpowiednich dla siebie gruntów. Jednak co to znaczy odpowiednia działka i czym kierować się przy jej wyborze i późniejszym zakupie? O tym właśnie w dzisiejszym artykule.

7 elementów idealnej działki

Wybór właściwej działki pod inwestycję budowlaną ma ogromne znaczenie, ponieważ to właśnie jej parametry warunkują późniejszy komfort użytkowania nowego domu. Poniżej przedstawiamy Wam kilka składowych doskonałej działki budowlanej:

  • status prawny – Pierwszą i najważniejszą sprawą przed zakupem konkretnej działki jest obejrzenie jej księgi wieczystej. Gdy działka jest częścią większego terenu, upewnijmy się czy proces dzielenia został zakończony. W księdze wieczystej sprawdzimy również czy nieruchomość nie jest obciążona i ilu ma rzeczywistych właścicieli (nie chcemy przecież kupić działki z lokatorem).
  • przeznaczenie – przed dokonaniem zakupy sprawdźmy, czy nasze atrakcyjne ogłoszenie dotyczy sprzedaży działki rolnej, budowlanej czy leśnej. Jest to o tyle istotne, że wciąż zmieniające się prawo determinuje możliwości budowlane. Co więcej, sprawdzenie warunków zabudowy jest konieczne,gdyż definiuje wytyczne, które musi spełniać nasz przyszły dom, m.in. kształt dachu, układ kalenicy, ilość kondygnacji, czy wysokość samego budynku.
  • plan zagospodarowania terenu – sprawdzajmy zawsze, czy dany teren jest przewidziany pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, czy może sprzedający chce nas po prostu oszukać. W owym planie możemy także zobaczyć, jakie inwestycje planowane są w najbliższym czasie w okolicy interesującej nas działki. Czy za kilka lat obok naszego domu nie będzie przebiegać droga ekspresowa (a i takie przypadki mają oczywiście miejsce)?
  • wymiary działki – Bardzo istotną kwestią jest szerokość działki, ponieważ może okazać się że realizacja projektu budowlanego domu wybranego przez nas nie będzie możliwa z uwagi na niekorzystne wymiary. Jeśli więc tylko środki na to pozwalają, wybierajmy zawsze większe metrażowo działki. Nawet jeśli będziemy mieć uciążliwych sąsiadów, nie będzie to dla nas tak problematyczne, jak na mniejszym metrażu.
  • media – zwróćmy uwagę na informacje o dostępie działki lub już postawionego domu do wszystkich mediów. Bądźmy tutaj szczególnie czujni, ponieważ deklaracje dostępu do mediów nie zawsze muszą być jednoznaczne z rzeczywistą obecnością przyłączy do sieci. Kupując działkę sprawdźmy, czy na jej terenie znajduje się skrzynka z licznikiem energii elektrycznej, studzienka z licznikiem wody oraz studzienka kanalizacyjna.
    lokalizacja – To jak daleko działka położona jest od miasta ma znaczący wpływ na jej cenę. Poza tym ważne jest też jej otoczenie, to jak daleko znajduje się od obiektów uciążliwych (oczyszczalnie, wysypiska śmieci czy fabryki), jaka jest dostępność komunikacji, bliskość ośrodków edukacyjnych dla dzieci czy obiektów handlowych. Ważna jest również analiza konfiguracji terenu, a także, jakie jest usytuowanie działki względem stron świata.
  • dojazd na teren działki – w niektórych przypadkach zdarza się, że działka jest w drugiej linii zabudowy i potrzebne jest ustanowienie służebności przejazdu. Miejsce mają także sytuacje, gdzie droga jest w planie i zostanie zbudowana dopiero wtedy, gdy zbierze się większa ilość chętnych. Do tego czasu nie będziemy jej posiadać. Warto więc przed kupnem działki sprawdzić wszelkie aspekty dojazdu na jej teren, aby później uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek.

Jak widać wybór odpowiedniej działki nie jest wcale prosty. Czeka na nas wiele pułapek, których być może nie będziemy w stanie sami wyłapać. Warto więc dokonywać zakupu u zaufanego i sprawdzonego sprzedawcy, który oprócz pięknej działki zapewni nam także pełne zaufanie i profesjonalizm transakcji.